
Rastlinski potni list: Obvezna označba za varno trgovanje z rastlinami v EU
Rastlinski potni list (RPL) je uradni dokument, ki potrjuje, da rastline, rastlinski proizvodi in drugi predmeti izpolnjujejo fitosanitarne zahteve Evropske unije (EU). Gre za označbo, ki spremlja določene rastline in proizvode pri trgovanju znotraj EU, s čimer se zagotavlja varnost rastlin pred škodljivimi organizmi. RPL je obvezen za premike rastlin za saditev, določenih semen in nekaterih rastlinskih proizvodov, kot so les oreha, oreškarja in platane. Namenjen je sledljivosti in preprečevanju širjenja škodljivih organizmov v EU.
Za trgovanje z določenimi rastlinami, rastlinskimi proizvodi in drugimi predmeti znotraj Evropske unije (EU) je obvezna uporaba rastlinskega potnega lista (RPL), ki potrjuje skladnost s fitosanitarnimi zahtevami EU. RPL je potreben za premike rastlin za saditev, določenih vrst semen ter nekaterih rastlinskih proizvodov, kot so les oreha, oreškarja in platane.
Registracija in izdaja RPL:
-
Registracija: Pridelovalci, predelovalci in distributerji teh rastlin in proizvodov se morajo vpisati v FITO-register pri Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR). Registracija ni potrebna za tiste, ki svoje izdelke prodajajo neposredno končnim neprofesionalnim uporabnikom, razen v primerih internetne in poštne prodaje.
-
Izdaja RPL: Po registraciji morajo pridobiti dovoljenje za izdajanje RPL pri UVHVVR. Pooblaščeni izvajalci dejavnosti so pri izdaji RPL pod rednim nadzorom pristojnega inšpektorja.
Pogoji za izdajo RPL:
RPL se izda za rastline in proizvode, ki:
-
So prosti karantenskih škodljivih organizmov in izpolnjujejo predpisane posebne zahteve.
-
Izpolnjujejo predpisane tolerance za nadzorovane nekarantenske škodljive organizme.
-
So skladni z nacionalnimi ukrepi za izkoreninjenje škodljivih organizmov.
Za premike na varovana območja v EU morajo rastline in proizvodi izpolnjevati dodatne zahteve glede specifičnih škodljivih organizmov za ta območja.
Sledljivost:
Izvajalci poslovne dejavnosti morajo voditi evidence, ki omogočajo sledljivost pošiljk od dobavitelja do prejemnika. Te evidence je treba hraniti najmanj tri leta.
Za podrobnejše informacije in postopke se obrnite na UVHVVR ali obiščite njihovo spletno stran.
Več informacija na https://www.gov.si/teme/trgovanje-z-rastlinami-znotraj-eu/
Članom sekcije
priskrbimo kode za brezplačen
ogled sejma
Povezani smo z evropskimi cvetličarskimi asociacijami